Dachser Polska, operator logistyczny, który również zajmuje się obsługą towarów niebezpiecznych, zorganizuje w tym roku drugą już serię specjalistycznych szkoleń dla swoich pracowników. Szkolenia dotyczą obsługi przesyłek z materiałami niebezpiecznymi, tzw. ADR-ów i odbędą się w oddziałach Dachser we Wrocławiu oraz w Sosnowcu. Pierwsza seria tegorocznych szkoleń chemicznych miała miejsce w okresie styczeń-marzec w oddziałach operatora w Poznaniu, Gdańsku i Rzeszowie. W efekcie w 2020 r. szkolenia z obsługi towarów niebezpiecznych obejmą 120 pracowników Dachser Polska.

Dachser Polska od lat współpracuje z producentami towarów chemicznych i wszystkie jego oddziały są przystosowane do przeładunku tego typu przesyłek. W związku z tym firma regularnie edukuje pracowników w tej dziedzinie – szkolenia przechodzą nowo przyjmowane do pracy osoby, a dodatkowo dla wszystkich pracowników operacyjnych są organizowane okresowe warsztaty.

„Dbamy o poziom wiedzy naszych pracowników na temat obsługi przesyłek chemicznych. Muszą wiedzieć co robić, gdy nastąpi wyciek żrącej substancji albo, że rozszczelnienie się opakowania z rozpuszczalnikiem grozi zapłonem. Od tego zależy ich bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo środowiska naturalnego. W naszych oddziałach przybywa ładunków z chemią, więc chcemy być pewni, że każdy kto się z nimi styka wie jak wyglądają procedury. W zeszłym roku zorganizowaliśmy warsztaty w naszych oddziałach w podłódzkim Strykowie, Poznaniu i Warszawie. W tym roku zaplanowaliśmy szkolenia dla kolejnych grup osób i oddziałów. Część już się odbyła, a pozostałe zorganizujemy niebawem”, zapowiada Adrianna Stachurska, Specjalista ds. Przewozu Towarów Niebezpiecznych, DGSA w Dachser Polska.

Podczas szkoleń załoga magazynów przeładunkowych, dyspozytorzy, pracownicy działów handlowych, serwisu i obsługi zamówień zdobędą lub odświeżą wiedzę, co robić w razie uwolnienia się substancji chemicznej, jak zajmować się przesyłką z materiałem niebezpiecznym, na czym polegają odpowiedzialność i obowiązki operatora, jakie są wewnętrzne procedury dotyczące obsługi towarów chemicznych, w tym materiałów niebezpiecznych. W ramach ćwiczeń praktycznych pracownicy Dachser sprawdzają m.in. wytrzymałość różnych typów certyfikowanych opakowań czy mogą przekonać się, jak duże znaczenie ma właściwy stopień napełnienia opakowań. Kluczową częścią warsztatów jest też przećwiczenie reakcji na sytuacje awaryjne, ze szczególnym naciskiem na pierwszą reakcję.

„Dachser oferuje specjalistyczne rozwiązanie branżowe dla firm z branży chemicznej, jakim jest Dachser Chem-Logistics. Łączymy standardowe rozwiązania logistyczne i indywidualną wiedzę z zakresu logistyki chemicznej w całym łańcuchu dostaw. W Polsce koncentrujemy się na obsłudze przesyłek eksportowych do Europy z polskich firm chemicznych poprzez europejską sieć transportową Dachser. W 2019 roku liczba obsłużonych przez nas przesyłek z tego sektora przemysłu wzrosła o 45%”, dodaje Jaśmina Rosińska, Project Manager Dachser Chem-Logistics w Polsce.